Повернутись на попередню сторінку
ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я)
10.02.2011     Виграти час на розробку нових антибіотиків

Другий з трьох нових репортажів про стійкість до протимікробних препаратів присвячений тому, як згортається розробка антибіотиків, в той час як стійкість до препаратів зростає.
Репортаж Терези Брейн (Theresa Braine).

У 2009 році, через кілька днів після того, як 9-річний Брок Уейд подряпав ногу при падінні з самоката, він боровся за своє життя в лікарні, куди потрапив з інфекцією стійкого до метициліну Staphylococcus aureus (MRSA). Як тільки була діагностована інфекція, викликана однією з бактерій, які найбільш часто бувають стійкими до антибіотиків, лікарі прописали йому п'ять різних антибіотиків. "Після місячного перебування в лікарні, і всупереч усьому, Брок видужав і відчував себе цілком добре, щоб повернутися додому", - розповідає його мати, Ронда Бейлі-Уейд, на веб-сайті Товариства Америки по боротьбі з інфекційними хворобами (IDSA).
Сценарії, подібні до цього конкретного прикладу, все в ширших масштабах розгортаються всюди в світі. Але не всім з тисяч пацієнтів, які заразилися лікарсько стійкими бактеріальними інфекціями, щастить так, як Броку. І ця проблема продовжує поглиблюватися. У той час як збудники інфекції стають все більш стійкими до використовуваних в даний час препаратів, ліки для боротьби з ними не розробляються в достатніх масштабах.
"Інфекція MRSA залишається основною причиною стійких до антибіотиків позалікарняних інфекцій, - говорить д-р Бред Спеллберг (Brad Spellberg), один з авторів доповіді Товариства Америки по боротьбі з інфекційними хворобами 2004 року під назвою" Bad bugs, no drugs ". - Однак, завдяки тому, що в кінці 1980-х рр.. і на початку 1990-х рр.. компанії визнавали загрозу MRSA, в 2000 році ми почали отримувати нові ліки від інфекції. І зараз ми маємо прийнятні антибіотики для її лікування. Але в майбутньому, коли і до них розвинеться стійкість, у нас знову виникнуть проблеми ".
Для пояснення цього є багато причин. Одна з них наукова. "Низько висить плід зірваний, - говорить Спеллберг. - Але говорити про те, що ми спустошили всю комору, смішно. Зараз ми повинні копати глибше, мислити більш напружено і розумно".
Інша причина комерційна. Зокрема, інвестиції в антибіотики приносять низький прибуток, так як вони приймаються протягом невеликого періоду часу і призначаються для лікування певних хвороб. На відміну від них ліки, призначені для лікування хронічних хвороб, таких як, наприклад, високого кров'яного тиску, приймаються щодня протягом всього життя пацієнта. "Компанії розуміють, що вони отримають набагато більше грошей від продажу таких ліків, ніж від продажу антибіотиків", - говорить Спеллберг, підкреслюючи той факт, що в компаній відсутні стимули для розробки антибіотиків.
Ось чому багато компаній взагалі припинили розробляти антибіотики. За даним статті, опублікованій в січні 2009 року в журналі "Clinical Infectious Diseases", в 2008 році лише у п'яти з найбільших фармацевтичних компаній - GlaxoSmithKline, Novartis, AstraZeneca, Merck і Pfizer - все ще були програми активної розробки антибактеріальних препаратів.
Цю похмуру картину доповнюють дані всебічного дослідження в області розробки антибіотиків, яке було проведене як в інноваційних, невеликих фірмах, так і серед фармацевтичних гігантів. За результатами дослідження, у 2008 році лише 15 з 167 антибіотиків, які перебували в стадії розробки, мали новий механізм дії, потенційно здатний протистояти множинної лікарської стійкості. Згідно статті під назвою "The bacterial challenge: time to react", багато хто з цих антибіотиків знаходилися на ранніх етапах розробки ..
Але надія є. "Оскільки наявні у нас сьогодні антибіотики були відкриті як побічні продукти зростання бактерій, які ми можемо вирощувати, а на сьогоднішній день ми виростили менше 1% бактерій, що існують на нашій планеті, є багато потенційних рішень для виходу з цієї ситуації", - говорить Спеллберг .
Тим не менш, необхідно повністю вивчити різноманітні біологічні варіанти вирішення цієї проблеми, такі як терапія бактеріофагами і потенційне використання літичних ферментів, які виявляються в слизу і слині, для боротьби з патогенними мікроорганізмами (як повідомляють дослідники в статті, опублікованій у жовтні 2010 року в журналі Інституту фізики "Physical Biology").
Іншим прикладом є недавно описаний дослідниками з GlaxoSmithKline новий клас протибактеріальних препаратів, націлених на топоізомерази IIA. Стаття про це була опублікована в "Nature" у серпні 2010 року. "Цей експериментальний клас препаратів володіє активністю проти широкого спектру грампозитивних і грамнегативних бактерій", - говорить д-р Мік Гвін (Mick Gwyn), провідний автор дослідження і науковий співробітник GlaxoSmithKline, що займається розробкою протибактеріальних препаратів.
Стійкість до протимікробних препаратів є неминучим наслідком призначення антибіотиків. "Які б інфекції ми не лікували, бактерії, що є частиною нашої звичайної флори, завжди піддаються впливу цих антибіотиків, - говорить д-р Хейджо Грундманн (Hajo Grundmann), завідувач кафедрою інфекційних хвороб та епідеміології, Університет Гронінгена, і керівник Відділення бактеріології, Національний інститут суспільної охорони здоров'я, Нідерланди. - Виживши під натиском антибіотиків, вони просто розробляють більш хитромудрі способи для того, щоб встояти під впливом самих складних і найсучасніших антибіотиків ".
Глобальних даних про число випадків стійких бактеріальних інфекцій, у тому числі смертельних, немає. Згідно з дослідженням 2008 року, щорічно, щонайменше, 25 000 пацієнтів в одному лише Європейському союзі вмирають від інфекцій, викликаних бактеріями з множинною лікарською стійкістю, а додаткові витрати на медичну допомогу і втрати продуктивності обчислюються, щонайменше, в 1,5 мільярда євро.
Спеллберг відзначає, що деякі з найбільш стійких інфекцій викликають грамнегативна Acinetobacter і окремі штами Klebsiella і Pseudomonas. Ці бактерії викликають різноманітні хвороби, такі як внутрішньолікарняна пневмонія, інфекції кровотоку, інфекції сечовивідних шляхів, викликані катетером, інфекції черевної порожнини і навіть менінгіт у людей, які отримували процедури, пов'язані з головою і спиною, наприклад епідуральну анестезію під час пологів.
"Ці мікроби можуть атакувати будь-яку частину тіла. І проблема полягає в тому, що без ефективних антибіотиків смертність набагато вище", - говорить Спеллберг.
Наочним прикладом цього є спалах стійких штамів Escherichia coli (E. coli) - поширеної причини харчових отруєнь, - бактерії-носії гена під назвою NDM1 (New Delhi metallo-?-lactamase) в Індії у 2010 році, що поширена в інші країни. До недавнього часу такі абсолютно стійкі бактерії зустрічалися тільки в лікарнях, - каже Спеллберг, - але "зараз ми бачимо, як фактично або абсолютно стійкі бактерії починають проникати у позалікарняних співтовариства".
Вирішення цієї проблеми може полягати не тільки в науковому відкритті, але і в економічних стимулах розробки ліків. "Я думаю, що Конгрес розуміє, що нинішні ринкові механізми неефективні і що для виправлення ринкової ситуації необхідні економічні стимули", - говорить він.
Згідно з коментарем, опублікованому в травні 2010 року в "British Medical Journal", одне з таких рішень могло б бути забезпечене державно-приватного партнерства, такими як науково-дослідні партнерства GlaxoSmithKline з Wellcome Trust і Defence Threat Reduction Agency, Сполучені Штати Америки.
Відносно "подвійний завдання збереження ефективності існуючих і розробки нових протибактеріальних ліків" Ентоні Со (Anthony So), Мелісса Фурлонг (Melissa Furlong) і Андреас Хеддіні (Andreas Heddini) з неурядової організації ReAct, що базується в Швеції, автори статті в "British Medical Journal ", пишуть, що" ослаблення залежності витрат на дослідження та розробку від встановлюються на ліки цін і одержуваної фармацевтичними компаніями прибутку на інвестиції могло б сприяти коригуванню розрегульований економічних стимулів ".
На думку Річарда Бергстрема (Richard Bergstrom), генерального директора LIF, торгової асоціації для орієнтованої на наукові дослідження фармацевтичної промисловості, Швеція, необхідно підготувати промисловість прийняти таку незалежність витрат на наукові дослідження від встановлюються на ліки цін.
"Єдиним шляхом для зміни такої поведінки є стимули для відділення фінансового прибутку від використання продукту, - заявив Бергстрем на конференції, проведеної в Університеті Уппсала у вересні 2010 року. - Розумні заохочувальні стимули, такі як термінові зобов'язання та премії, забезпечують фінансову винагороду для розробника, яке не залежить від обсягу використання нового антибіотика. При правильній системі фармацевтичні компанії не будуть зацікавлені в стимулюванні використання. Можливо, вони і зовсім не будуть стимулювати просування. Використання буде узгоджуватися з особами, що формують громадську політику, покупцями і національними системами охорони здоров'я ".
Бергстрем закликав до "глобального угоди", подібної до тої, що використовувався у програмі Організації Об'єднаних Націй з належного управління та сталого розвитку, закріпленому до Цілей тисячоліття у галузі розвитку 7. Ця угода "може бути спрямовано на узгоджене і поступове введення і відповідальний маркетинг і використання нових препаратів".
"Відповідно до глобальною угодою буде потрібно об'єднати сил не тільки промисловості, але й урядів, лікарів і фармацевтів для збереження нових ліків, які будуть необхідні нашим дітям і онукам, - сказав Бергстрем. - Вирішити цю проблему за допомогою якого-небудь одного інструменту не можна. Для успішного усунення численних перешкод необхідний цілий ряд стимулів".
У цьому році Всесвітня організація охорони здоров'я присвячує Всесвітній день здоров'я, відзначається 7 квітня, підвищенню обізнаності щодо проблеми стійкості до протимікробних препаратів.

www.who.int


 
Авторизація

Логін:
Пароль:  
Реєстрація

Сервісна частина


Увага Поновлення інформації на сайті відбувається щоденно

Адміністратор сайта
© Copyright
Державне підприємство
Український фармацевтичний інститут якості